Во Непал почна првата геј Олимпијада


Стотици лезбејки, хомосексуалци, бисексуалци ќе се натпреваруваат на првата геј Олимпијада која се одржува во главниот град на Непал, Катманду.


ќе трае 3 дена, а ќе има натпревари во тенис, одбојка, кошарка и фудбал, како и натпревари во боречки вештини, соопшти организаторот на игрите, водечкото геј здружение „Блу дајмонд“.

учествува и Сунил Пант, единствениот деклариран геј пратеник во Непал.

меѓу напреварувачите се 300 од Непал како и 20 спортисти од други земји, вклучувајќи ги САД, Русија, Јапонија, Франција и Бангладеш.
Непал во јуни најави дека ќе почне да издава лични карти на кои лицата ќе можат да се изјаснат меѓу три пола: машки, женски и трансроден.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1