Во Охрид поставена Бадникова пештера како во Витлеем – ја изработиле монахињи


Голема украсна Бадникова пештера е поставена на градскиот плошатд која наликува на онаа во Витлеем каде што е роден спасителот Исус Христос. Таа е подрок за градот од Бигорскиот манастир а е дело на вредните монахињи од манастирот Св. Ѓорѓи Победоносец во Рајчица. Пештерата со димензии од  2,5 метри широчина и  3 метри  височина е направена од различни природни материјали, уникатно украсена и збогатени со иконата на Рождеството Христово и со кандилцеж, јавува ТВМ

Фото -tvm.mk

Фото -tvm.mk

На украсната пештера и се восхитуваат охриѓани и туристите и претставува прекрасно надополнување на Божиќната празнична атмосфера во градот.

Пештерата ќе биде постојано изложена и ќе се чува во црквата Света Софија. Пештерата на градскиот плоштад ќе биде поставена до Водици.

Со благослов на игуменот на Бигорскиот манастир,архимандрит Партениј, Раичкото сестринство, поттикнато од желбата да ја внесе божиќната атмосфера во православните домови, изработило 200 мали и дест големи пештери, кои красат многу домови, цркви, плоштади

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1