Во понеделник садиме Божиќна пченица:Правила за поубава и побогата 2019. година!


Симбол на најрадосниот христијански празник – Божиќно жито. Треба да е зелено и бујно, бидејќи такви ќе бидат и посевите во текот на годината, вели старото верување.

За да порасне до Божик треба да се засади на празникот на Света велокомаченичка Варвара, на 17. декември, кај православците или на Свети Никола на 19. декември, а кај католиците на 13. декември, на денот на Света Луција.

Во плиток сад ставете земја, па на неа наредете ја пченицата, која преку ноќ стоела во вода. Зрната покријте ги со малку земја, која секој ден ќе ја мокрите, односно ќе ја прскате со вода на собна температура.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1