Во септември ДПА влегува во Владата?


Опозициската ДПА во септември ќе стане дел од владејчката коалиција, јавува порталот на албански јазик, Алмакос повикувајќи се на неименувани сигурни извори, пренесува Прес24.

gruevski taciСпоред информациите, разликите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле непремостливи а на промена на владиниот партнер, инсистирал и меѓународниот фактор, поради, како што пишува Алмакос, бројните корупциски афери на интегративците и “да не се руши правилното функционирање на демократијата“

Во моментов, Демократската Унија за Интеграција има 15 пратеници во Собранието на Република Македонија, а ДПА 8.ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратеници може да состави владејачко мнозинство со било кој од албанските политчки партии.

За информациите се уште нема официјален став од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1