Во Србија запеленетa голема количина оружје, уапсени 10 луѓе


На подрачјето меѓу Апатин и Сомбор откриена е и упасена група од 10 луѓе кои продавале и користеле оружје, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.Тој додаде дека е запленето големо количество оружје.nebojsa-stefanovic-jajinci-620x350-640x362

Стефановиќ рече дека се уапсени и организаторите на таа група.

Кај нив се запленети девет килограми пластичен експлозив, 20 килограми ТНТ експлозив и детонатори, 11 рачни бомби, 12 противтенковски бомби, 10 тромблонски мини, автоматско оружје, муниција….

– Се работи навистина за огромна количина оружје што го продавала таа група, изјави Стефановиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1