Во живо: Вонреден прес на Филипче – Дебар и Центар прогласена кризна состојба


Четири нови лица од Дебарско се позитивни на коронавирусот, потврди денеска министерот за здравсто Венко Филипче. Во Дебар и во Центар Жупа ќе биде прогласена кризна состојба.

– Се влошува состојбата на првата пациентка од Дебар. Таа е на граница да биде ставена на апарат за дишење – рече Филипче.

Тестирани се нови 24 лица од Дебарско, од нив 10 имале симптоми, а 4 се позитивни и ќе бидат хоспитализирани.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1