Вонредна прес конференција по падот на дронот – „Инцидентот е сериозен, се чека интензивна истрага“


Министерот за одбрана Марио Баножиќ денеска одржа вонредна прес-конференција на која ги откри деталите за падот на дронот на загрепски Јарун во четвртокот нешто по 23 часот. На патот покрај Стара Сава, предмет кој паднал од небо направил кратер широк три метри и длабок еден метар.

„Го затворивме целиот простор, реагираше и воената полиција. Соработуваме со НАТО и соседните земји. Со оваа цел утрово се упативме во два правци. Истрагата за криминалот продолжува, имаме некои податоци кои треба да ги потврдиме. Прашањето е цел на авионот“ – рече Баножиќ.

Тој додава дека во соработка со НАТО имале интензивна комуникација.

„Разговарав со министрите за одбрана на Унгарија и Словенија, ги разменивме информациите што ги имаме. Авионот влегол во 22 часот и 57 минути, дошол од Унгарија, се задржал 7 минути и се движел со брзина од 700 километри на час“ – рече министерот.

Тој додава дека е утврден правецот на движење, а падот веројатно не било закана за Хрватска.

„Граѓаните не треба да се плашат. НАТО и домашната безбедност работат на случајот“ – откри тој.

По министерот за одбрана, пред присутните се обрати и началникот на Генералштабот на вооружените сили на Република Хрватска, Роберт Храњ.

„Инцидентот е сериозен. Се чека сериозна, интензивна истрага. Ги анализираме параметрите на летот за да дознаеме за што се работи. Засега не можеме да кажеме чии се леталата. Авиони од минатиот век, старомодни, беа распоредени во вооружените сили на СССР. Без детална анализа на авионот, не би шпекулирал чиј е авионот“ – додаде тој.

Тој додава дека во противвоздушна смисла, Хрватска е дел од поширокиот систем на НАТО.

„Нашиот систем треба да биде уште подобар, но можеме да се потпреме на сојузниците. Што се однесува до нас, леталото било следено од влегување во Хрватска до падот. Не можеме да знаеме колку долго летала, мора да истражиме се. Ова е инцидент од големи размери и за среќа вака заврши. Авионот го снимивме со наши радари, веројатно радар од Сљеме. Не би зборувал за процедури за воена тревога. МИГ не се подигнати“ – посочи тој.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1