Вонредна прогноза: Доаѓа циклонот „Викторија“, во Македонија врнежи од дожд и снег


Македонија денеска ќе биде на удар на циклонот Викторија. Не очекува променливо облачно попладне со повремени врнежи од дожд, а на планините снег.g_g_ciklon-rasti

Доцна попладне на повеќе места врнежите ќе се интензивираат па наместа ќе наврнат над 30 л/м2, особено во западните и јужните предели. На планините ќе се формира нова снежна покривка, наместа и над 20 цм нов снег.

Ќе дува умерен југоисточен ветер.

Температурата ќе се движи од 5 до 12 степени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1