Возачите повеќе нема да плаќаат налепници за регистрација


Возачите повеќе нема да бидат обврзани да плаќаат за налепници дека нивните возила се регистрани, објави Алсат.

Министерството за внатрешни работи заклучи дека таков билет претставува дополнителен трошок за граѓаните, а во исто време не му помага на полицајците да се утврди дали или не возилото е регистрирано.

Сите центри за техничка контрола се информирани за оваа одлука. објави Алсат.

– Известувањата се испратени до сите центри за техничка контрола, тие да не се користат повеќе. Полицијата може да ја провери регистрацијата во сообраќајната дозвола – рече Тони Ангеловски, помошник-министер за внатрешни работи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1