Archive | Uncategorized RSS feed for this section

ЗАБОЛЕНИОТ БИТОЛЧАНЕЦ ОД КОРОНАВИРУС Е ГИНЕКОЛОГ ВО ПРИВАТНА БОЛНИЦА, СЕ СОМНЕВА ДЕКА СЕ ЗАРАЗИЛ ОД ПАЦИЕНТКА

Првиот регистриран битолчанец заболен од коронавирус Христијан Трпчевски, лекар специјалист по гинекологија и акушерство во приватна болница во Битола се огласи преку својот Фејсбук профил дека во последните 60 дена единствената релација на движење му била до болницата и дома. Од таму и сомнежот дека најверојатно болеста ја префатил од пациент. Тој реагира на лошите […]

______________________________________________________________________________________________________

МЗ. Четири новозаболени со коронавирус

Утрово на коронавирус се позитивни 4 лица од Скопје.Состојбата на сите пациенти е стабилна. Министерството за здравство информира дека денешната бројка на заболени со коронавирус во земјата – состојба до 12.00 часот е 35. Утрово на коронавирус се позитивни 4 лица од Скопје. Состојбата на сите пациенти е стабилна. Доцна синоќа на скопскиот аеродром пристигна […]

______________________________________________________________________________________________________

НАЈНОВО: Трамп ги забрани сите патување од Европа во САД наредните 30 дена поради Корона

Претседателот Доналд Трамп најави дека ќе има забрана за патувања во Соединетите држави од Европа во наредните 30 дена, во обид да се спречи ширењето на пандемијата на коронавирус. Нарекувајќи го коронавирусот „странски вирус“, Трамп ја нападна Европа поради тоа што не презеде исти активности за контрола на коронавирусот. Трамп исто така најави дека ќе […]

______________________________________________________________________________________________________

Рашковски: Договорот за хеликоптерска прва помош е ремек-дело, државата нема да плати ни денар

Генералниот секретар во владата, Драги Рашковски, зборуваше за спроведената постапка за избор на најповолна понуда за воспоставување на Јавно приватно партнерство за формирање на платформа за хеликоптерски итен медицински систем во Република Северна Македонија (ХЕМС) и хеликоптерски услуги за пребарување и спасување (САР). Тој детално објасни за постапката според која за избор на приватен партнер […]

______________________________________________________________________________________________________

ДОАЃА ДОЖД: Какво време не` очекува до сабота?

Во четврток ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На места ќе биде нестабилно со поинтензивни врнежи и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во петок и сабота времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

______________________________________________________________________________________________________

Вработени во Фондот за здравство најавуваат штрајк

Вработени во скопската подрачна единица на Фондот за здравствено осигурување најавија штрајк, објави Телма. Претседателот на УПОЗ, Пеце Груевски за Телма изјавил дека ќе ги затворат шалтерите доколку до четврток не договорат повисоки плати. Одговор од раководството на Фондот очекуваат утре, во спротивно во четврток стапуваат во штрајк.

______________________________________________________________________________________________________

Владата со закон ќе утврдува кој и на каков начин смее да одгледува канабис

На вчерашната 156-та седница, Владата на Македонија го утврди текстот на Предлог – законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции чија цел е спречување и сузбивање на злоупотребата на опојните дроги и психотропни супстанции, спречување на недозволено производство и промет на опојни дроги, психотропни супстанции и растенија од кои може да се добие […]

______________________________________________________________________________________________________

Борисов: Никогаш не сме рекле дека безусловно го поддржуваме влезот на Македонија во ЕУ

Секогаш сме истакнувале дека Северна Македонија може да смета на нас за ЕУ, но никогаш не сме кажале дека безусловно го поддржуваме нејзиниот прием. Иднината на Северна Македонија е во ЕУ и тие не треба да си играат со таа шанса. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по консултативната средба кај претседателот Румен Радев […]

______________________________________________________________________________________________________

Незапамтено невреме на Халкидики (ФОТО/ВИДЕО)

Според очевидци, ветровите на Халкидики биле толку силни што ги подигале тезгите од улиците. Помеѓу повредените во една од локалните таврени се нашла и новинарка коа го изнела своето шокантно сведоштво за тоа додека се обидувале да ја спасат жената од Романија и нејзиниот син. „Воопшто не сфативме што се случува, трчавме и спасувавме кого […]

______________________________________________________________________________________________________

По вчерашниот пропуст при пеењето на химната Тамара се огласи на Фејсбук

Синоќа во амбасадата на САД во Скопје се одржа свечен прием по повод националниот празник на САД, 4 Јули. На приемот присуствуваа претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, претставници на Владата, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, претставници на дипломатскиот кор, бизнисмени. Нашата поп пејачка ја изведе македонската национална химна, но за време на интонирањето, случајно […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Стоилов го коригира ЕХФ: Мојата држава е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

На официјалната прес-конференција капитенот Стојанче Стоилов покрај тоа што го анализираше денешниот меч испрати „порака“ до портпаролот на ЕФМ. Вардар беше претставен како шампион на Северна Македонија, по што Столе реагираше и рече: „Да потенцирам, мојата држава е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА“. „Дојдовме тука како аутсајдери, исто како првата година. Полесно е да играш како аутсајдер на […]

______________________________________________________________________________________________________

Пречек за ракометарите на Вардар на аеродром, се знае времето кога слетуваат

Утре, 3 јуни, во 23:55 часот „црвено-црните“ херои слетуваат на аеродромот крај Скопје. Навивачката група Комити објави повик за сите оние кои планираат со приватни возила да одат на пречек, во големо дефиле утре организирано заедно да се упатат кон аеродром. Воедно, aпелираат до сите превозници, пред се jавни, но и приватни, да излезат во […]

______________________________________________________________________________________________________

Пожар во стан во Скопје, мајка и нејзиното тригодишно дете пренесени на клиника

Во стан на улицата „Христо Смирненски“ во Скопје вчера во 09:20 часот избувнал пожар при што Д.В. (31) од Радовиш и нејзиното трогодишно дете се здобиле со полесни изгореници и вдишале чад. Тие се пренесени во комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде им била укажана лекарска помош. Пожарот бил целосно изгаснат околу 10:20 часот од екипа […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Папата пречекан со леб и сол на Аеродром

Папата Франциск стапна на македонско тло и беше пречекан од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов и од страна на премиерот Зоран Заев. Традиционално, беше пречекан со леб, сол и вода на Аеродромот. Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во рамки на неговата прва посета на државава, попладне во Католичката црква „Пресвето срце Исусово“ во Скопје […]

______________________________________________________________________________________________________

Преброени над 90% од гласовите: Пендаровски 52,38 отсто, Силјановска 44,06

Според првичните резултати објавени на веб страницата на Државната изборна комисија од обработени 90,75 отсто од избирачките места, води претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски со 53,20 проценти, пред кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Сиљановска-Давкова со 43,27 отсто. Изразено во гласови Пендаровски има 380.946, а Силјановска 320.393. Неважечки ливчиња се 3,56 отсто […]

______________________________________________________________________________________________________

Обраќање на Пендаровски и Заев

-Концептот Заедно ќе победи и во вториот круг од претседателските избори на 5 мај. Мнозинството граѓани од сите националност се изјаснија дека сакаат напред, изјави претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. -Концептот заедно напред ќе ја заокружи победата во вториот круг. Денешното гласање помина во демократски дух и очекувам тој да продолжи едвај чекам да се фатам […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвав католички Велигден: 207 лица загинаа, а над 450 повредени во бомбашкиот масакр во Шри Ланка

Министерството за надворешни работи на Шри Ланка соопшти дека е потврдена националноста на 11 жртви во денешните терористички напади, а девет странци се водат за исчезнати. Меѓу жртвите три се од Индија, еден од Португалија, две жртви се од Турција, три од Велика Британија и двајца со двојно државјанство на САД и Велика Британија. Меѓу […]

______________________________________________________________________________________________________

МВР отвара истрага за новите „бомби”

Објавувањето на новите прислушувани разговори ќе биде предмет на истрага која што ќе ја водат Министерството за внатрешни работи во координација со Јавниот обвинител, велат од МВР за „Фокус“. „Согласно надлежностите започната е истрага во врска со објавените телефонски разговори. За текот на истрагата јавноста дополнително ќе биде информирана“, велат од МВР. Вчера се појавија […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1