Archive | Uncategorized RSS feed for this section

Брза помош ќе добие 12 нови возила, уште осум ќе се пренаменат и доопремат

Набавката на возила за Итна медицинска помош заврши, до крајот на месецот е рокот за испорака и ги очекуваме 12-те нови возила што ќе бидат распределени на повеќе места низ државата, а најмногу во Скопје. Со одлука на владата ќе преземеме осум комбиња од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство што биле наменети за некоја […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриено зошто ќерката на Трамп е во Србија

Најмладата ќерка на американскиот претседател Доналд Трамп со своето момче Мајкл Булос, дошла во Белград за тајно да се венча, но не очекувала медиумитеќе дознаат за нејзиниот престој. Тифани Трамп сакала да направи тајна венчавка со Мајкал, па потоа да патуват низ југосидточна Европа, но сето тоа не им тргна од рака. Медиумите уште веднаш […]

______________________________________________________________________________________________________

Денес пресуда за Чавков, Нинџа, Ченто, Југ и други за настаните на 27. април

Во Кривичниот суд во Скопје, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27. април. Обвинети во предметот останаа: Митко Чавков, Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски – Леви, Оливер Поповски, Оливер Радулов, Мунир Пепиќ, […]

______________________________________________________________________________________________________

Уште еден смртен случај од морбили: 13-месечно бебе почина на Детска клиника, трета жртва досега

13-месечно бебе од тетовско почина на Детската клиника. Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна. Министерството за здравство соопшти дека синоќа на Клиниката за детски болести починало 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници), кое претходно не било вакцинирано. Министерството за здравство во соопштението изразува жалење за […]

______________________________________________________________________________________________________

Истанбул – ова е моментот кога се срушила зградата, 3 последни спрата паѓале како кула од карти

Најмалку две лица загинаа, а шест други се повредени денеска при уривање на шесткатна зграда во истанбулската населба Картал, соопштија локалните власти на Истанбул. Како што јави ДПА, во соопштението се посочува дека под урнатините „останале заробени повеќе лица“, без да се прецизира конкретна бројка. Турските медиуми претходно јавија дека по уривањето на зградата, под […]

______________________________________________________________________________________________________

Шефот на Канцеларијата на НАТО во Скопје прв честита за потпишаниот Протокол

Ви честитам што ставивте крај на еден процес со овој Протокол за пристапување кон НАТО. Сега очекуваме овој процес на реализација на Протоколот да протече беспрекорно, а Канцеларијата на НАТО е тука за да ве советува, да ве поддржува се до крајниот момент, кога ќе станете членка на Алијансата, што ќе биде еден малку подолг […]

______________________________________________________________________________________________________

Царовска повикана да сведочи во Јавното обвинителство

Јавното обвинителство ја започна истражната постапка по поднесувањето на кривичната пријава од страна на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, за скандалот со непрефрлањето придонеси за околу 12 илјади граѓани во вториот пензиски столб. Прв чекор – сведочење лично од министерката Царовска, пренесе Алсат. Царовска денеска рече дека нејзината законска обврска ја завршила […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицкоски: За Силјановска имам најдобро мислење

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервјуто за МТВ ја искоментира можната кандидатура за претседател на Гордана Силјановска. Ако ме прашувате лично за професорката Силјановска можам да ви кажам се најдобро.И како човек и како професор.Станува збор за исклучителна личност, со јасно искажани ставови за сите прашања изминатиот период. За мене преставува привилегија што познавам […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев рече Македонија наместо Северна – се огласи и Ѕанакопулос

Се наоѓаме во преоден период и господинот Заев има право да го користи уставното име, полека полека, сите во двете земји ќе се усогласат со она што го предвидува Договорот од Преспа, вели портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио „Реал фм“, во однос на реакциите во […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Ако нема 2/3 мнозинство следи Централен одбор на СДСМ и понесување одговорност

Зоран Заев најави дека ако не бидат изгласани уставните амандмани во Собранието, ќе следува Централен одбор на СДСМ на кој биде понесена одговорност. -Деновите се броени, денеска треба да се гласа првиот амандман, ако не се гласа, одговорноста ќе си ја понесеме сите за процесот. Ако се изгласа среќата ќе ја споделиме. Ако нема мнозинство […]

______________________________________________________________________________________________________

УЈП: До 15. месецов да се поднесе пријава за регистрација за ДДВ

Даночните обврзници кои во претходната календарска година оствариле вкупен оданочлив промет од вршење стопанска дејност повисок од милион денари имаат обврска да поднесат Пријава за регистрација за целите на данокот на додадена вредност (образец ДДВ-01) најдоцна до 15. месецов, соопшти денеска Управата за јавни приходи (УЈП). Во истиот рок, даночните обврзници кои оствариле промет понизок […]

______________________________________________________________________________________________________

Мобилизација на сите – од министри до службеници – Состанок на Работниот комитет за евроинтеграции

Вонредна состојба во администрацијата, мобилизирање на сите, од министри, преку заменици, државни секретари, советници, службеници, „прогласи“ денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во изјава пред почетокот на состанокот на Работниот комитет за евроинтеграции. Годинава ја означи како клучна за евроинтегративните процеси на Македонија, а извештајот од Европската комисија, ако не во април, се […]

______________________________________________________________________________________________________

Пет години затвор за актерот Кевин Спејси

Американскиот актер Кевин Спејси денеска пред окружниот суд во Нантакет, во државата Масачусетс, се изјасни дека не е виновен за сексуално вознемирување на 18-годишно момче во 2016 година. Тоа е прв негово појавување пред судот од кога се појавија обвиненијата кон крајот на 2017 година за бројни наводни сексуални вознемирувања на момчиња, пренесе АП. Судијата […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: „Среќен Божиќ“ на 24 јазици

По повод престојниот празник на своите пријатели од целиот свет посакајте им Среќен Божиќ и Нова година на нивниот мајчин јазик, веруваме дека тоа многу ќе ги изненади.

______________________________________________________________________________________________________

Мајката скршена од болка: „Моето дете го нема 19 дена, да беше игла на министер до сега ќе го најдеа“

На дваесет и шестгодишниот Пинета Секондо- Пино веќе 19 дена му нема траг. Тој последно бил виден во Ѓорче Петров на 10-ти декември, 22 часот навачер. Оттогаш го нема заедно со неговиот автомобил, бела „Шкода“ со таблички SK 1566 AP и двата мобилни телефони. Следното утро, во вторникот, требало да ја пречека мајка си, која […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиство во Ѓорче Петров

Во населбата Ѓорче Петров, во близина на касарната во Ѓорче Петров, на улицата „Шарпланинска“ вечерва се случило убиство, дознава НетПрес. Како што пренесуваат медиумие, убиениот вечерва добил куршум во главата. Убиството се случило во 22:10 часот во близина на Касарната. Се очекуваат детали за настанот, идентитетот и мотивите.

______________________________________________________________________________________________________

15-годишен ученик избоде 17-годишник во скопското средно училиште „Арсени Јовков“

Вчера утро околу 09,50 часот од Градска општа болница „Свети Наум Охридски“, било пријавено дека кај нив, било донесено 17- годишно лице од Скопје, со убодна рана во пределот на левото рамо. Повредата му била нанесена од 15- годишно лице од Скопје во средното училиште „Арсени Јовков“, каде двајцата се ученици. Се преземаат мерки за […]

______________________________________________________________________________________________________

Интерпелација за работата на министерот Оливер Спасовски од ВМРО-ДПМНЕ

Интерпелација за работата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Собранието на Република Македонија најавија дека ќе поднесат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија“. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски на прес-конференција, рече дека во изминатиот период министерот Спасовски покажал дека функцијата министер за внатрешни работи ја извршува крајно […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1