ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ИСИЛ ја нападна Турција, 27 загинати и над сто повредени лица


Најмалку 27 лица загинаа, а околу 100 се повредени во експлозија во турскиот град Суруч, кој се наоѓа во близина на сириската граница, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.turcija eksplozija

Двајца високи турски функционери изјавиле дека поседуваат докази кои потврдуваат едка експлозијата во културниот центар на Југоисточна Европа ја извршиле бомбаши самоубијци, припадници на Исламската држава (ИД).

Како што пренесуваат светските медиуми за време на нападот во културниот центар „Амар“ имало околу 300 лица, припадници на Здружената социјалистичка младина кои се подготвуваа да отпатуваат за Кобане, да помогнат во обновата на тој град.

Инаку, Суруч е град со 75.000 жители во се наоѓа еден од најголемите логори, во кој моментално се сместени околу 35.000 сириски бегалци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1