Вознемирувачко видео од злосторствата на демонстрантите во Киев


Видеата и фотографиите од бруталноста и насилството во Киев ги преплавија светските медиуми. Снајперисти кои убиваа невооружените демонстранти, крв на улиците, мајки кои плачат за паднатите синови…е само дел од глетката низ улицте во Киев.

kiev44

Сепак, како и во секој конфликт, така и овде, злосторството има две страни. Неодамна, низ интернет порталите се појави документарен филм кој ја покажува другата страна на немирите во Киев.

Олександр Течински, Алексеј Солодунов и Димитар Стојков направиле краток документарен филм за тоа што точно се случува низ улиците во Киев. Тројцата биле на линиите на фронтот во првите борбени редови и ги снимиле сцените на насилство за кои многумина премолчија.
Од документарниот филм може да се види и дека демонстрантите користат огнено оружје, како и дека во еден момент брутално претепуваат полициски службеник.

Предупредување: Документарниот филм прикажува сцени на насилство кои може да бидат вознемирувачки за читателската публика.

Vecer.com.mk

Ukraine protests: Fighting in Kiev 18.02.2014 from alexey solodunov on Vimeo.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1