Вучиќ: Курти дојде да праша кога ќе го признаеме Косово, мојот одговор беше – никогаш


На средбата меѓу Вучиќ и Курти присуствуваат и министерот за надворешни работи на ЕУ, Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак.

-Јас дури и не знам што да ви кажам, должината на разговорот зборува за резултатите. Договорено е да се продолжи дијалогот на највисоко ниво до крајот на јули, се надевам дека ова е важна работа што може да гарантира мир и стабилност. Албанската делегација не сака да ги исполни договорите потпишани од Албанците. Тие побараа веднаш и итно да слушнат кога ќе го признаеме Косово, а ги нарекуваат инциденти и провокации фактот дека Србите сакаат да присуствуваат на литургии во нивните цркви затоа што таа земја е дадена за време на владеењето на Слободан Милошевиќ. Албанците не сакаат да зборуваат за Сојузот на српски општини, тие прашуваат кога ќе ја признаеме независноста на Косово, рече Вучиќ.

Како што рече, Курти дошол „за да не се договори“.

-Тој дојде да праша кога ќе го признаете Косово. Мојот одговор беше – никогаш, а потоа се детонираше, рече претседателот на Србија.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1