Заев: Македонците да го учат албанскиот како втор јазик (ВИДЕО)


Лидерот на СДСМ, Зоран Заев при гостувањето во емисијата „Jeta në Kosovë” која се емитува на косовската телевизија РТК1 истакна дека Македонците треба да го учат албанскиот јазик како втор јазик, уште во градинките и подоцна во образованието, јави Мета.zaev-rtk

– Зошто ќерка ми да не учи турски, албански? Ние сме заедно во ова општество. Сите мора да имаат еднакви и фер шанси во иднина – изјави Заев.

Во интервјуто, Заев меѓудругото зборуваше и за акцијата во Куманово и спроведувањето на Охридскиот договор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1