Загинаа 189 луѓе – Индонезискиот авион „Лајанер“ се урнал зашто не бил технички спремен


Индонезиските инспектори соопштија дека авионот на компанијата „Лајанер”, кој се урна минатиот месец, при што загинаа 189 луѓе, не бил способен за летање, односно имал технички проблеми и дека требало да биде приземјен, пренесе ББЦ.

Боингот- 737 се урна во море, во близина на провинцијата западна јава, кратко време по поплетувањето во Џакарта на 29 октомври.. Прелиминарниот извештај покажа дека биле пријавени технички проблеми на претходните летови.

Во прелиминарниот извештај се дадени детали за тоа што е познато од страна на властите за кратко време кога авионот бил во воздух, но истражувачите изјавија дека тоа не ја дава дефинитивната причина за несреќата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1