Законот за амнестија ќе се гласа во понеделник


Законот за амнестија најверојатно веќе во понеделник ќе биде ставен на гласање, информираат собраниски извори.

Делумната амнестија нема да важи за тие што го организирале упадот, за насилниците и за обвинетите под командна одговорност.

Петмината пратеници ќе имаат право да побараат помилување.

За да се прифати законот, ќе биде потребно е обично мнозинство.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1