Застаре и делото на Бучковски за тенковските делови – нема да одговара


Застарува делото на поранешниот премиер Владо Бучковски во предметот „Тенковски делови“ за злоупотреба на функцијата при набавка на резервни делови за армиските тенкови, и тоа преку пресврт во судењето.

-На денешното рочиште по предметот „Тенковски делови” јавниот обвинител во завршен збор изврши прецизирање на обвинителен акт, по што настапи застареност на кривичното гонење. Одбраната сепак побара да даде завршен збор на следното рочиште кое се закажа за ден 22.11.2019 година во 13:30 часот, информираат од Коалицијата „Сите за правично судење“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1