Затвор за бабата монструм: Ги убила и закопала новородените внуци во близина на куќата


Војкана Богојевиќ (53) од Трњани осудена е на шест години затвор поради убиство на две бебиња кои ги родила нејзината ментално заостаната ќерка Сања Богојевиќ (26).

Пресудата пред Окружниот суд во Добој е донесена девет месеци по апсењето на Војкана.vojkana-85092-640x432

Врз основа на спогодба за признавање на вината за претходно дело- обљуба врз немоќно лице на казна затвор од три години е осуден роднината на Сања, Раде Богојевиќ (54), кој е татко на едно од трите бебиња што ги родила.

За истото кривично дело на казна затвор во трање од шест месеци се осудени Жарко Цвијетиќ од Скугриќ кај Модрич и Вид Јанковиќ од Дуго Поље кај Модрич кои прифатиле само спогодба за признание на вина.

Тие со години имале сексуални односи со ќерката на Војкана која во периодот од 2011 до 2015 година родила три бебеиња, две ги убила Војкана и нивните тела се пронајдени на нива во близина на куќата на Богојевиќ, а на едното бебе му пресудила самата мајка, но неговото тело не е пронајдено.

Идентитетот на таткото на едното бебе е непознат за јавноста.

Војкана и Раде Богојевиќ, Жарко Цвијетиќ и Вид Јанковиќ се уапсени на 25 јануари, а судењето им почна на 16 јуни, а со одлука на судија од претходна постапка јавноста беше исклучена од овој судски процес.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1