Здравко Чолиќ проговори за апсењето во Охрид


Не е тајна дека мегапопуларниот Здравко Чолиќ дамнешната 1987 година беше уапсен во Охрид поради тоа што кај него беше пронајдено поголемо количество девизи, што во тоа време беше строго забрането.

Пејачот помина три дена во Истражен затвор за што досега не зборуваше јавно. Во неговата животна исповед за „Недељник“, Чола детално ја раскажа немилата случка од минатото и како се чувствувал кога со лисици го однеле во затвор.

Тој бил три дена во притвор, односно своевиден притвор со толеранција, бидејќи бил испратен да спие во хотел, а наутро да доаѓа на разговор во полицијата. По третиот ден го ослобил истражниот судија за да се брани од слобода.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1