Зекири бара МВР да ги гони реисот Реџепи и владиката Агатангел


Дали МВР ќе преземе мерки против реисот Сулејман Реџепи и владиката Агатангел, бидејќи за првиот на социјалните мрежи излезе фотографија на која тој е со оружје, додека вториот шири омраза и повикува на крвопролевање, праша пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири на седницата за пратенички прашања.

Заменик-министерот за внатрешни Агим Нухиу рече дека доколку соберат доволно докази министерството ќе постапи. Тој додаде дека дополнително писмено ќе му одговори на пратеникот.

– Верските заедници не се над законите. На социјалните мрежи има фотографија на поглаварот на ИВЗ со оружје во раце, што е недозволиво. Дали МВР ќе преземе мерки кон реисот? И дали ќе преземе мерки кон владиката Агатангел кој со своите изјави создава омраза емѓу граѓаните и повикува на крвопролевање – праша пратеникот Зекири.

Заменик-министерот Нухиу одговори дека никој нема да биде над законот.

– Ако се соберат сите докази, ќе постапиме – рече Нухиу.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1