Земјотрес од 4.2 ја здрма Македонија


zemjotresОколу 22 часот и 50 минути, земјотрес со јачина од 4.2 по Рихтеровата скала ја погоди југозападна Македонија.

Епицентарот е на 15 километри од Битола со длабочина од 10 километри. Освен во Битола, почуствуван е и во Ресен, Кичево, Прилеп и Охрид.

Magnitude M 4.2
Region FYR OF MACEDONIA
Date time 2013-01-19 21:49:19.0 UTC
Location 40.98 N ; 21.18 E
Depth 10 km
Distances 259 km SW Sofia (pop 1,152,556 ; local time 23:49:19.3 2013-01-19)
93 km E Elbasan (pop 100,903 ; local time 22:49:19.3 2013-01-19)
15 km SW Bitola (pop 86,528 ; local time 22:49:19.3 2013-01-19)
8 km S Capari (pop 1,311 ; local time 22:49:19.3 2013-01-19)
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1