Балканот не мирува: 10 земјотреси од полноќ до сега


Балканот се уште се тресе, Скопје за среќа мирува. Во текот на вчерашниот ден во Скопје не беше почувствуван земјотрес, откако завчера, граѓаните ги вознемирија два потреси.zemjotresi-balkan-640x416

Земјотрес од 2.1 степен вчера ги вознемири жителите на Карбинци, но тој во Скопје не беше почувствуван.

Но во Турција и Грција тлото не мируваше. На 10 земјотреси од полноќ до сега се регистрирани во Турција и уште толку на територијата на јужниот сосед. Во Турција најсилниот потрес бил со интензитет од 3,6 степени според Рихтер, а во Грција 3,7.

Се треселе и Романија и Италија со потреси од 3,6 односно 3 степени по Рихтер

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1