Мистериозна река: Почнала да тече во спротивна насока, луѓето веруваат дека тоа е лош знак!


Силниот земјотре кој ја погоди источна Јапонија предизвика цунами, помало од што се очекуваше но сепак бранови доволно големи да предизвикаат необична појава – реката Сунаоши почнала да тече во спротивна насока.tan2016-11-22_53343459_0-620x350-89515
Жителите на градот Тагајоа оваа ретка глетка ја снимиле од своите балкони. Источниот брег на Јапонија беше погоден од земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер, а наместо најавените бранови со висина до 3 метри, брановите достигнале само до еден метар височина.
Неколку десетина луѓе се повредени, а неколку стотици се евакуирани по силниот земјотрес. Многу луѓе веруваат дека реката која тече во спротвна насока е лош знак.
Геолошкиот инситут на САД објави дека земјотресот, кој по локално време се случил во раните утрински часови бил на околу 67 километри североисточно од Ивакиј, на длабочина од 10 километри.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1