Новогодишната трпеза носи среќа: Никако не јадете пилешко


Новогодишната трпеза треба да ви биде добро одбрана за да имате здравје, пари, среќа во вашиот дом. Еве што треба да имате на вашата трпеза и што значи тоа.kolace nova godina

ГРОЗЈЕ

Грозјето пред се е симбол на здравје и сила, па се препорачува веднаш по 12 да изедете зрно грозје.

РИБА

Таа има симбол на движење без препреки, па ви навестува дека ќе пливате во сите полиња.

СВИНСКО МЕСО

Свинското месо е симбол на богатство.

ЗЕЛЕНА САЛАТА

Таа симболира на хармонија, природа и добра среќа како и долговечност.

ТОРТА

Поради големото количество на шекер кое го содржи, симболира на слатка година.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1