Oва се најпознати хакери во светот (Фото)


hakerХакерите во јавноста општо биле прифатени како прилично популарни, во смисла на тоа дека биле недопирливи и покриени со слоеви на тајност. И не е дека не се.За нив отсекогаш се знаело многу малку, а вниманието на јавноста го привлекуваат при некој напад на комјутерски систем, кои низ медиумите ќе одекне како вистинска бомба, при некој спектакуларен грабеж.Еден вид на романтизам, кој долг период бил придружник на хакерите и нивните активности, исчезна оној момент кога со хакерските алатки почнаа да се служат „пацери“ чија цел не им било да го срушат системот на некоја омразена институција, или со својот напад да демонстрираат слабост на некоја компјутерска мрежа, туку да украдат пари од туѓи банкарски сметки, или доверливи лични, или други податоци, кои би можеле да се злоупотребат на безброј начини.
blue_boxПочетоците на хакерската култура датираат од почетокот на седумдесетите години, кога извесниот Џон Драпер со свирче од една кутија со житарици, успеал да создаде телефонска врска во јавните говорници и телефони, за без пари.Во осумдесетите години беа формирани хакерски групи, мајстори на Deception (МО) и легијата на Doom (LOD), кои биле доста вешти и внимателни во своите активности, но сите тие нелегално биле уапсени во 1992 година, бидејќи премногу се занеле во своите меѓусебни конфликти и надигрувања, нешто што полицијата мудро го искористила.
Најпознатата поделба на хакерите е онаа на „Black Hat“ и „White Hat haker“.

Првата група ги вклучила оние кои со своите активности им нанеле штета на поединци и корпорации и знаењето го користеле, во условно речено, лоши работи, додека другата, своето знаење го користеле за откривање на системски и софтверски пропусти, и работи кои можеме да ги наречеме добри.

Еве дел од најпознатите и од едната и од другата категорија:

Џонатан Џејмс е лик кој успеал со само 16 години да провали во компјутерскиот систем на НАСА и да го украде софтверот вреден 1,7 милиони долари. Џонатан инсталирал и „back door“ (софтверски влез) во системот на Агенцијата за намалување на безбедносен ризик (DTRA), што му овозможило да ја надгледува поштата на агенцијата и да зема податоци за вработените, со што ја загрозил националната безбедност на САД.

jonathan_james
Адријан Ламо е најпознат и веројатно единствен хакер бездомник. Во Микрософт и Њујорк Тајмс упаднал од компјутер од кафитерија и библиотека. По нападот бил фатен и осуден на шест месеци домашен притвор и парична казна од 65,000 долари. Иронично или не, Ламо сега работи како новинар и добил неколку награди.

adrian_lamo
Кевин Пулсен (познат по уметничкото име Црниот Данте во пошироката хакерска заедница) е познат кога во КIIS радиото во Лос Анџелес за време на една наградна игра блокирал повеќе од 100 телефонски линии, а една која останала слободна ја искористил за да ја добие главната премија, убаво и ново црвено Порше. Измамата е откриена, но во меѓувреме на ФБИ им требало доста време да го фати, затоа што цело време бил во нивниот систем им ги прислушкувал плановите. Денес е уредник на „Wired“ магазинот, еден од највлијателните ИТ списанија на светот.

kevin-poulsen-prison
Роберт Тапан Морис е син на научникот Роберт Морис, човекот кој го направил првиот компјутерски црв.

robert-morris-239x180Сакајќи како што изјавил, да види „колкав е интернетот“ заразил повеќе од 6000 компјутери (што во тоа време било импозантен број), за што властите го „наградиле“ со три години општествена работа и казна од 10,500 долари. Денес работи во реномираната IT компанија.
Добрите момци, или „Белите шешири“, со своите акции повеќе се труделе да си ги наполнат џеповите, отколку да привлечат внимание, а може да се рече дека и целта во голема мера им се исполнила. „Белите шешири“ денеска владеат со високотехнолошка индустрија, а со само тоа, на посреден начин и со целата планета, која зависи од тие ресурси.
Стивен Возниак е ко-основач на „Apple“ заедно со Стив Џобс.

Неговиот ангажман во технологијата почнал со „преместување“ на телефонските централи со цел да може бесплатно да прави телефонски разговори. Наскоро со неговиот другар Џобс почнал да прави кутии за преместување и да ги продава на колегите на факултетите, а во една прилика и бесплатно телефонирал на Папата и се претставил како Хенри Кисинџер. Наскоро заминал на колеџ и почнал да создава компјутери, од што се збогатил и денес е во позиција да се занимава со филантропија и добротворна работа, откако официјално се повлече од бизнисот.

1071-_WozniakS-1-246x300
Тим Барнерс Ли е човекот кој го измислил WWW (World Wide Web) протоколот. Значи благодарение на него сега може да гледате „pоrnhub“ и да симињате пиратски филмови и музика од „Wareza“. За време на студиите се занимавал со хакирање поради што му бил забранет пристап на универзитетската мрежа. Тоа не го обесхрабрило да го истражува светот на компјутерите, што довело до тоа да осмисли мрежа без која модерниот свет не би можела да се замисли. Мрежата најпрвин била наменета за Европска организација за нуклеарно истражување (CERN), но Ли сватила дека таа би можела да се комерцијализира и така само го имаме добиено најпознатиот интернет протокол на светот.

220px-Tim_Berners-Lee_closeup-200x300

linius torvaldsЛинус Торвалдс почнал со Комодоре и напредувал до статусот на пронаоѓачот на Линукс, најдобриот слободен софтвер на светот.

Линукс Кернел е создаден во 1991 година, а од тогаш преживеал милиони усовршувања и доработки, така што тој оперативен систем денес е два проценти идеја на Линус. Остатокот го доградувале програмери од сите страни на светот, затоа што овој оперативен систем има отворен код, што значи дека на неговото усовршување може да работи секј кој има доволно знаење и вештина.

Ричард Сталман е уште и инвеститор кој вештините почнал да ги совладува со хакирање во тинејџерските години, а денес користи апликации од кои корист има целото човештво. Сталман е изумител на GNU оперативниот систем GNU кој како и Linux e целосно бесплатен и отворен за доработка. Пред тоа бил хакер во МIT лабораторијата, каде што работел на откривање на софтверски пропусти.

richard-stallman1
Тсутому Шимомура е еден од оние кои бил погоден при нападот на Кевин Митницк. Револтиран од ваквиот напад, тој своето знаење го ставил на располагање на FBI агентите, кои биле вклучени во потерата за нив. Подоцна за тоа е снимен и филм, а властите процениле дека е подобро Схимомур да го имаат на своја страна отколку како противник, така што до ден денес соработува со нив.

tsutomu_shimomura

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1