Почина новинарката која ја објави најлошата вест


Почина Клер Холингворт, новинарката која ја објави веста за почетокот на Втората светска војна.

Таа почина на 105 години во Хонгконг.novinarka

Холингворт се возела на германско – полската граница при што видела возила кои се упатиле кон Полска. Се јавила во британската амбасада во Варшава и ја пренела информацијата за инвазија на Полска.

Тој напад бил почеток на Втората светска војна, а веста е пренесена во целиот свет.

Холингворт работниот век го поминала во воените зони во Виетнам, северна Африка и Блискиот Исток.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1