Пратениците во собрание на седница за Законот за јазиците – пред собранието протест


Демонстранти се собраа денеска пред македонското Собрание каде за 13 часот е закажана седницата за Законот за јазиците.

ВМРО-ДПМНЕ кои со месеци не се во Собранието денеска ќе дојдат на седницата и бараат амандманска расправа. Останува неизвесно дали амандманите ќе се разгледуваат или Законот ќе ги заобиколи.

Пратениците влегоа во Собранието за седницата за Законот за јазиците. Пред седницата секоја паретеничка група имаше координација.

Пред Собранието има протести, а врие и од полиција.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1