Приватноста на Интернет ќе биде минато – Претставничкиот дом на САД ги укина правилата


Претставничкиот дом на американскот Конгрес ги отфрли правилата за Интернет приватност, со што се направи првиот чекор да им се овозможи на провајдерите да ги продаваат податоците на корисниците на трети лица.internet kompjuter yahoo gmail

За поништивање на предлогот за регулирање што го даде Комисијата за федерална комуникација во октомври, во времето на поранешниот американски претседател Барак ОБама, гласаа 215 конгресмени, додека 205 беа против.

Претходно во Сенатот овој предлог помина со 50 гласови „за“, наспроти 48 гласови „против“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1