Шилегов: Мојот дедо беше од Воден, поминав многу денови во Грција па затоа знам грчки


Скопскиот татко Петре Шилегов даде интервју за грчкиот „Документо”, каде покрај за напорите а решавање на спорот за името, беше запрашан и за неговото обраќање на Грчки на прес-конференцијата во Атина.

Шилегов на прашањето од каде знае Грчки и дали има поврзаност со Грција одговори:

– Мојот дедо бил роден во село во близина на Воден. Од Грција заминал во средината на 20. век. Сепак тоа не е причината, сум поминал многу делови во Грција, па така знам малку грчки, вели Шилегов.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1