Шокантни детали за пукањето во училиштето во ЛА: Девојче (12) си играло со пиштол и ранило 5 другари


Полицијата во Лос Анџелес соопшти денеска дека не верува дека пукањето во локалното средно училиште „Салвадор Кастро“ во кое потешко се ранети двајца ученица, а полесно тројца, било намерно, наведува „ЛА Тајмс“.

По пукањето е уапсена 12-годишна ученичка.

Весникот го пренесува и мислењето на учениците дека „некој случајно си играл“ со полуавтоматски пиштол.

„Според моменталните информации изгледа дека во прашање е изолиран инцидент и случано пукање од оружје во кое за жал се повредени недолжни деца и член на персоналот, соопшти полицијата на Лос Анџелес.

Пукањето се случи во четвртокот околу 9 часот во училиштето „Салвадор Б. Кастро“ недалеку од центарот на Лос Анџелес.

„Некој одлучил да донесе пиштол, веројатно некој се играл со него. Мислеле дека во прашање е лажен пиштол“, рече едно од децата во училиштето.

На самото место е пронајден полуавтоматски пиштол.

Родителите и жителите имаат различни ставови за безбедноста во училиштето. Едни говорат дека таму проблем е малтретирањето, додека други велат дека поголем проблем се бандите кои се собираат околу училиштето и во соседството.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1