Со нож нападнат француски војник во Париз


Војник од операцијата „Сентинел“, која е дел од антитерористичката мисија во Франција, беше нападнат од маж вооружен со нож.

Војникот реагирал брзо и напаѓачот бил совладан. Нема повредени во инцидентот.

Нападот се случи рано изутрина на метро-станицата „Шатле“.

Според полициски извори, напаѓачот при инцидентот „го споменал Алах“.

Ова е седми напад врз војници од операцијата „Сантинел“, започната по нападите во Париз во ноември 2015 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1