Убиен е главниот осомничен за нападот во Барселона


Шпанската полиција потврди денеска дека е убиен Мароканецот Јанес Абујакуб (22) , главниот осомничен за извршување на минатонеделниот напад во Барселона.

Претходно, каталонската полиција потврди дека денеска во Субиратс е убиен маж кој носел на себе нешто што личело на појас со експлозив.

Во нападот што се случи во четвортокот на шеталиштетот „Ла Рамблас“ во Барселона и летувалиштето „Камбрилс“ се убиени 15 лица, а повредени се повеќе од 120 лица.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1