11.000 деца затруени од замрзнати јагоди


Замрзнати јагоди го предизвикале најмасовното труење во Германија.

Институтот Роберт Кох, откако 11.000 деца беа хоспитализирани со стомачни проблеми, утврдил дека причина биле заразени замрзнатите јагоди.

Истрагата покажа дека труење добиле деца од 500 училишта во Германија кои јаделе храна што ги набавува кинеската фирма Содексо.

Од фирмата најавија дека жалат поради инцидентот и најавија дека ќе им исплатат оштета на семејствата

Отровните јагоди предизвикале пролив и повраќање кај деца во 500 училишта во источна Германија. А во болница се примени 32 деца чија здравствена состојба била сериозна нарушена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1