13 год дете се обесило откако за игри потрошило 500 евра од сметката на родителите


Хенри Татерсал 13-годишен ученик ја позајмил кредитната картичка од мајка му на четири дена, за да купи неколку Xbox игри како божиќен поклон за себе.

dete samoubistvo igriКога стигнала сметката во нивното поштенско сандаче, мајка ми го прекорила за сумата пари кои ги потрошил на игри… Тинејџерот по ова заминал во својата соба – подоцна мајката го викала да се симне на вечера но не реагирал.

Неговата 16-годишна сестра Холи, тргнала да го провери – го нашла обесен во својата соба. И покрај обидите да го реанимираат, тој веќе бил мртов.

Младото момче, 15 минути пред да го најдат неговото тело, напишало статус на својот Фејсбук профил: “Ќе се убијам”

Хенри бил дијагностициран со (ADHD) – хиперактивно растројство и дефицит на внимание.

Мајка му изјави: ” Беше вознемирен бидејќи виде дека јас сум вознемирена. Многу се потресе бидејќи тој беше свесен дека не можеме да си ја дозволиме сумата која тој ја направил во рок од четири дена за играчки”

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1