17 пати умрел – 17 пати го вратиле од мртвите


Еден пациент од Дерби, Англија со право може да се нарече медицински феномен, затоа што дури 17 пати преживеал престанок на работата на срцето на неколку минути.

DELS20131121D-008_C.JPG DELS20131121D-008_C.JPG DELS20131121B-008_C.JPG Picture: Lucy Shaw Staff at Royal Derby Hospital are urging people to only visit the A and E department only if it is a genuine accident or emergancy. John Gilmartin's life was saved at A and E in September after staff were able to give him extra attention. Picture shows John Gilmartin looking at a photograph that was taken of him during his treatment.  Contact David Ainsworth 07917 650752Џон Гилмартин, кој има 41 година во својот имал преживеано 11 пати престанок на работата на срцето на пат кон болницата, а дури 6 пати бил реанимиран во болницата во Дерби.
Доктор Герет Хјуз кој неколку пати бил во тимовите кои го враќале Џон од мртвите вели дека кај ваквите случаи пациентот речиси секогаш пати од некое невролошко оштетување.
-Никогаш во животот не сум имал некакви срцеви проблеми, секогаш сум бил здрав и се чувствував добро, а откако ми се случи прв пат, мојата фамилија беше преплашена. Сопругата на подот ми давала вештачко дишење додека не стигнала брзата помош. Да не го направила тоа, можеби не би преживеал или би останал со озбилни оштетувања на мозокот – вели Џон Гилмартин.

srce infarkt

Додека му вградувале пумпа на срцето за време на операцијата неколку пати покажал права линија – односно срцето целосно престанало да му работи. Лекарите неколку пати го враќале од мртвите. Она што е најинтересно е што тој никогаш претходно немал срцеви проблеми, а освен овие случаи кога го враќале со реанимација, срцето одлично му работи.
Доктор Хјуз вели дека уште позачудувачки кај овој човек е што тој нема никакви последици ниту психички ниту физички по овие епизоди. Тој нема ниту било какви оштетувања на мозокот, кои знаат да се јават по вакви случаи.
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1