18-годишна кумановчанка им се приклучила на борците на ИСИЛ


На џихадистичката пропаганда која се шири во Балканот, потпадна и 18-годишна девојка од Куманово.

Како што пренесуваат албанските медиуми З.К (18), била примерна девојка, а на борците на ИСИЛ во Ирак им се приклучила пред неколку месеци.zena terorist islam

Нејзините родители за неа велат дека била примерна ученичка и дека не очекувале таа да направи такво нешто.

-Таа беше примерна ученичка, велат нејзините родители.

Нејзиниот татко, А.К познат бизнисмен во Куманово вели дека несватливо е како неговата ќерка потпаднала на таквите пропаганди.

-Се уште неможам да поверувам. Речиси секој ден ја чекам да чукне на врата и да побара извинување за она што го направи. Тој вели дека е подготвен се да направи за да си ја врати ќерката дома.

Според првичните информации што семејството ги имало од полицијата З.К се наоѓала во Ирак.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1