2 февруари – најрозевиот празник? ова не е наш ден велат хомосексуалците


Иако за многумина 2.2. отсекогаш важел за ден на хомосексуалците, но и повод за разни закачки, досетки и шеги на сметка на лицата со оваа сексуална ориентација, хомосексуалците очигледно ќе треба да почекаат за празнично да ја прослават својата љубов.

gejИмено, 2 февруари како празник на хомосексуалците е познат само на просторите на бивша Југославија, додека 17 Мај се одбележува секоја година како Меѓународен ден на борба против хомофобијата и трансфобијата (МДБХТ).

Целта на Денот на борба против хомофобијата е да се координираат меѓународните настани на кои се повикува на почитување на правата на лезбијките и геј-лицата во целиот свет, а датумот е врзан со тоа што на 17 мај 1990 година хомосексуалноста е избришана од меѓународната класификација на болести на Светската здравствена организација (СЗО).

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1