2 години по Фукушима – во Јапонија растат чудни растенија (Фото)


Би било паметно да не се одгледува овошје и зеленчук во областа Фукушима во Јапонија во наредните сто години, бидејќи тоа што во моментов расте ретко кој би се осмелил да го проба.

4A81470D2B510B1CC78288D0C465_h316_w628_m5_cUeHmElwdЕдна корејска веб-страна собра колекција на слики од производи од градовите и селата околу хидроцентралата Фукушима. Ова што ќе го видите воопшто не е убаво за гледање, а камо ли за јадење.

Две пченки во едно, половина мандарина зелена, половина портокалова, џиновски зелки, по неколку репки на еден корен, два сончогледи во едно. Се уште не е познато каков ефект може да предизвика јадењето на ваквите производи врз населението, но лекарите тврдат дека тоа може да биде прилично опасно.

Share Button
Александра Смилеска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1