2 града во Мексико останаа без полиција – сите се уапсени


OLYMPUS DIGITAL CAMERAДва града во северниот дел на Мексико се оставени без ниту еден полицаец, откако сите 158 полицајци, вклучувајќи ги и нивните шефови, биле уапсени. Откриено е дека биле поврзани со банда на организиран криминал.

Уапсени се 47 полицајци од Лердо и 109 од од Гомес Паласио.

Уапсените полицајци „се дел од внатрешната структура на организираниот криминал“, а повеќемина од нив се обвинети дека лично учествувале во киднапирањата, прецизирала државната обвинителка. Апсењето морала да го спроведе војската.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1