2 момчиња на ургентен – пукале петарди, си ги изгореле рацете


20 годишниот Р.Б. и 19 годишниот Д.О. од Скопје,  употребиле пиротехнички средства ракети, но, наместо да се забавуваат, тие заработилее изгореници на рацете.

Amputiran-prst-13-godisnjaku-koji-se-tesko-ozlijedio-dok-je-bacao-petarde_ca_large

Инцидентот се случил во понеделникот околу 16,30 часот, на ул. „Благоја Паровиќ“ во Скопје, кога Р.Б.(20) и Д.О.(19) употребиле пиротехнички средства ракети од кои истите се здобиле со повреди изгореници на рацете.

Момчињата веднаш биле пренесени во скопскиот Ургентен, каде им биле констатирани телесни повреди. Р.Б. е задржан за понатамошно лекување.

Против двајцата ќе биде поднесено барање за поведување прекршочна постапка за сторен прекршок од ЗППЈРМ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1