20.000 РАБОТНИ ДОЗВОЛИ ГОДИШНО: Германија ги отвора вратите за МАКЕДОНЦИТЕ!


Германската владејачка коалиција го прифати предлогот на членот на Бундестагот Јосип Јуратовиќ да секој странец кој има договор, врз основа на тарифен договор со работодавец во Германија, може да добие работна дозвола и престој на неограничено време.

visa

Притоа, владејачката коалиција предлага ограничен контигент од 20.000 работни дозволи годишно, соопшти канцеларијата на Јуратовиќ.

Јуратовиќ се залага за легално остварување права за престој во Германија за популацијата од западен Балкан, како би можеле да добијат дозвола за работа и да избегнат опасност од искористување и протерување, се наведува во соопштенито.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1