3 стоматолози добија отказ – поправале заби и на приватно и на државно


Тројца стоматолози, останаа без докторска лиценца и добија отказ од јавното здравство. Паралелно работеле и во јавните и во приватни клиники.

zabarkaПо инспекцискиот надзор извршен на 12 септември, три приватни стоматолошки ординации д-р Мила Јамаковска, д-р Ковачевска и д-р Јанкуловски биле затворени 30 дена.

Лиценците привремено се одземаат на четири години. Потоа стоматолозите повторно одат на обука, имаат проверка на знаењата, добиваат лиценца, но во следните две години не можат да реализираат дополнителна дејност.

Стоматолошката комора брои 3.500 членови, доктори стоматолози со лиценци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1