4 год дете почина од најзаразната дизентерија – детската клиника ќе се дезинфицира


Четиригодишно дете од Кавадарци починало вчера на детската клиника во Скопје. Според информациите детенцето починало од дезинтерија, која е една од најзаразните болести која лесно се пренесува.

Детето било донесено во клиниката околу 13 часот вчера во многу тешка состојба, без свест и целосно дехидридано. Директорката на детската клиника Софијанова за медиумите најавила дека ќе се спроведе целосна дезинфекција на клиниката поради заразноста на болеста.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1