49 мртви во џамии на Нов Зеланд – напаѓачот пренесувал живо на Фејс, објави и манифест


Во градот Крајстчерч на Нов Зеланд непознати лица утрово отворија оган на две џамии. Медиумите пренесуваат дека до сега има 40 мртви.

На лице место е испратена војска кој ги деактивира експлозивните направи кои беа пронајдени во возилата на приведените во близина на џамиите.

Како што пишуваат локалните медиуми некои од терористите носеле облека која потсетува на војна униформа. Австралискиот премиер Скот Морисон потврди дека еден од четворицата уапсени терористи на нападот на џамиите на Нов Зеланд, е државјанин на Австралија и за него рече дека е екстремиста, десничарски, насилен терорист.

Премиерката на Нов Зеланд Јасинда Ардерн го осуди нападот и додаде дека оваа терористичка ситуација претставува страв за граѓаните за Нов Зеланд. Таа додаде дека ова е најцрниот ден во историјата на Нов Зеланд.

Полицијата наведе дека не се знае точен број на жртвите и додаде дека нападите се случиле на две џамии, додека биле внатре полни со верници.

08.10 Австралискиот екстремист (28) отвори оган на џамијата АЛ Хур на Нов Зеланд во градот Крајстчерч. Пукал на деца, а за сега се потврдени 40 жртви. Убиецот се претставил како Брентон Тарант од Графтон во Австралија.

09.00 Убиецот Брајант Тарант и еден од уапсените рече дека како главен мотивирачки лик за оваа ситуација, му бил Норвежанецот Андерс Брејвик, кој во 2011 година уби 77 лица во кампот на лабуристичката младина на норвешкиот остров Утој.

Убиецот цел масакр го пренесувал во живо и покасно го објавил на Фејсбук и на Инстаграм а камерата убиецот ја носел на шлемот.

Објавен манифест по нападот, напаѓачот е Австралиец?

Снимка од пукањето кружеше на социјалните мрежи на коишт се гледа наводниот напаѓач како вози кон џамијат, влегува во неа и неселективно пука во верниците. Човек кој бил присуден во џамијата Масџид ал-Нур рекол за агенцијата Reuters дека напаѓачот е белец, русокос и носел кацига и панцирен елек. Влетал во џамијата додека верниците биле на колена во молитва, „Имаше голема пушка, дојде и почна да пука врз сите во џамијата“, рекол сведокот Ахмад ал-Махмуд, Додал дека некои избегале кршејќи ја стаклената врата.

Јавното новозеландско радио цитираше сведок кој рекол дека бил во џамијата и дека видел четири лица како лежат на подот и оти „крв имаше насекаде“.

Во џамијата Масџид ал-Нур била и целата крикет репрезентација на Бангладеш која во сабота треба да игра против Нов Зеланд, а Reuters јавува дека никој од нив не е застрелан.

Полицијата ги предупредува граѓаните во центарот на градот да не ги напуштаат своите домови, а затворени се сите училишта во целиот Крајстчрч. „Ова е еден од најтажните денови на Нов Зеланд, Она што се случи бил незабележан чин на насилство“, рече премиерката Ардерн.

Во една од џамиите оган отворил Брентон Тарант, жител на австралискиот град Графтон. Тој, според телевизијата 1 News директно го пренесувал нападот и пред него објавил манифест на 37 страници во кој својата акција ја нарекува терористички напад. На снимката на интернет се гледа како напаѓачот дека има камера прицврстена на главата и покажува црвени канти за бензин во неговиот автомобил, со оружје. Мажот бил познат по ултрарадикалните ставови. По него во моментов се води потрага, а привдени се четири лица осомничени за вмешаност во нападот се притворени.

Началникот на новозеландската полиција Мајк Буш потврди дека се уапсени четири лица, тројца мажи и една жена, кои сега се ставени во притвор, но не е јасно дали се поврзани директно со пукањето.

Според пописот на населнието од 2013 година, на Нов Зеланд има само еден отсто муслимани,

„Многумина кои се погодени со овој напад се мигранти во нашата земја. Можеби биле бегалци. Го одбрала Нов Зеланд како свој нов дом… тие се ние.
За лицетот коешто го стори ова злосторство против нас…. нема место на Нов Зеланд“, додаде Ардерн.

Насилните злосторства се реткост на Нов Зеланд, и полицијата вообичаено не носи оружје. Претходно најголемо пуање во историјата на Нов Зеланд се случи во 1990 година кога напаѓач усмрти 11 мажи, жени и деца во 24-часовното дивеењет во селото Арамоани. Полицијата потоа го усмрти напаѓачот.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1