5 месеци затвор за палење на македонското знаме


Мунир Исмаили е на одлежување на 5 месечна затворска казна, јавува дневник.

zapalemnoМунир Исмаили од струшкото село Шум од вчера е на издржување на 5 месечна затворска казна откако Апелационоит суд му ја потврди пресудата за предизвикување меѓунационална и меѓуетничка нетрпеливост и омраза против државните симболи.

Како што објави Дневник, 48годишниот Исмаили е  прогласен за виновен бидејќи лани во јануари го запали македонското знаме пред општината во Струга. ТОј смета дека пресудата е политчка бидејќи до сега не е осуден ниту еден Македонец за палење на албанско знаме

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1