55 земји ги повлекоа марс чоколадите – Македонија не е на листата


Производителот на чоколади Марс започна повлекување на милиони свои производи во Германија, откако еден потрошувач во чоколадо најде парче пластика. И други европски земји како Велика Британија, Франција, Белгија, Италија и Шпанија ги повлекуваат продуктите. Меѓу 55-те земји не и Македонија.snikers mars cokolada

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека нема добиено нотификација преку Системот за брзо предупредување за храна и храна за животни (Rapid Alert System for Food and Feed) на Европската унија дека чоколадцата Марс, Сникерс, Милки веј, Веј минис и Минијатурис се небезбедни.

Агенцијата доколку добие нотификација ќе постапи соодветно и ќе ги отстрани од пазарот, стои во соопштението.

Производителот предупредува дека сите чоколади Марс и Сникерс со рок на трење од 19 јуни 2016 година до 8 јануари 2017 година не би смеело да се козумираат. Исто така на листата сомнителни производи се Милки Веј Минис и Селебрејшн на кој се наоѓа истиот рок на таење. На потрошувачите во

Германија им се препорачува наведените чоколади и благи продукти да не ги козумираат, а ако купиле некои со овој рок на траење, да ги контактираат службите на Марс. И покрај ваквата препокара нивниот сајт е блокиран од премногу посети и службите не се достапни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1