Можност за воведување авио линија Охрид- Белград


На покана на менаџментот на „AIR SERBIA“, градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески е во работна посета на Белград, Србија.

На работниот состанок со менаџерскиот тим на најголемата авио компанија во Србија, закажан за утре, ќе бидат разгледани можностите за воведување авио линија Охрид- Белград.aerodrom ohrid

Со ова, Локалната самоуправа ја потврдува стратегијата за летови од и кон охридскиот аеродром онака како што се најавуваше изминатите неколку месеци.

Потврда дека се важни проектите од ваков тип е и воспоставувањето на двете редовни авио линии, Охрид- Базел и Охрид- Лондон и обратно кои стартуваа минатата година, а се плод на заложбите на општина Охрид за туристички и локален економски раст и развој на градов.

Искуството покажа дека ново воспоставените авио линии имаат силен импакт во зголемување на бројот на странски туристи во Охрид и развој на локалната економија што претставува и голема придобивка за граѓаните на Охрид.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1