8-годишно момче од Косово војува во Сирија!


Вклучувањето на Косоварите на боиштата во Сирија се повеќе загрижува. Пранвера Абази 30-годишна жена од Косово вели дека нејзиниот сопруг Арбен, кој во Сирија заминал пред неколку седмици, без нејзино одобрување со себе го зел и нивниот 8-годишен син.

dete-kosovo500Детето е фотографирано во друштво на борците на ИСИС во Сирија. Неговата мајка очајно бара некој да го врати нејзиниот син назад, пренесува КТВ.

Таа во изјавата за КТВ се сеќава кога последен пат го видела синот, тогаш нејзиниот сопруг и рекол дека на неколку дена со синот ќе отидат на село. По една недела добила порака од сопругот, во која пишувало дека заедно со синот е во Сирија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1