Ахмети ги обелодени кандидатите за нови министри и заменици министри


ДУИ соопшти дека партискиот лидер Али Ахмети, во согласност со едногласната одлука на централното претседателство на партијата, одлучил да ги предложи следните кандидати за свои претставници во извршната власт:ali-ahmeti-dui

1. Фестим Халили: министер без ресор (вицепремиер задолжен за европски прашања)
2. Арбер Адеми: министер без ресор (вицепремиер задолжен за спроведување на Рамковниот Договор)
3. Валдет Џафери: министер за правда
4. Пиштар Лутфиу: министер за образование и наука
5. Дритон Кучи: министер за економија
6. Башким Ахмети: министер за животна средина и просторно планирање
7. Шухрете Елези: министер за локална самоуправа
8. Арлинд Зеќири: министер без ресор (задолжен за странски инвестиции)
9. Беким Максути: заменик министер за одбрана.
10. Агим Нухиу: заменик министер за внатрешни работи
11. Фатон Положани: заменик министер во Министерство за транспорт и врски
12. Гзим Беадини: заменик министер во Министерство за финансии

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1